Lagana šetnja uz more, pa makar i samo nekoliko dana godišnje, preporodit će svačiju dušu zbog blagotvornog utjecaja sunca i morskog zraka na naš organizam, a plivanje čini da se pokrene baš svaki djelić našeg tijela i potakne prokrvljenost i opskrba stanica kisikom, što podiže imunitet i obnavlja organizam. Ukratko, već nakon nekoliko dana na moru, većina nas se osjeća preporođeno.
Danas više nema sumnje u to da boravak na moru može biti višestruko koristan. Jadransko more sadrži više od 80 esencijalnih minerala i oligoelemenata, čiji se tragovi mogu pronaći i u zraku. Čisti morski zrak olakšava disanje i povoljno djeluje na osobe koje boluju od alergija i astme i koristan je u prevenciji i liječenju oboljenja dišnih puteva kod djece. Osim toga, sunce je ključno u sintezi vitamina D, koji ima vrlo važnu ulogu u sprečavanju mnogih bolesti, te zdravom rastu i razvoju djece. Znanstveno je dokazano da manjak vitamina D može izazvati slabljenje kostiju, pogodovati razvoju dijabetesa, pa čak i Crohnove bolesti, multiple skleroze, astme, nekih vrsta karcinoma te mnogih drugih bolesti. Zato se boravak uz more preporučuje i zimi, kad nije sezona kupanja, već se možemo sunčati na blagom zimskom suncu.
Ljeto i sezona kupanja u moru imaju, ipak, posebnu draž. Blizina mora i njegovo plavetnilo smiruju nas i opuštaju od stresa nakupljenog tijekom godine, dok užitak koji osjećamo kad zaronimo, zamahnemo rukama ili lagano plutamo na površini vode podiže raspoloženje i donosi osjećaj sreće. Morska voda sadrži sve elemente važne za naš organizam: natrij, magnezij, kalcij, kalij, silicij, pa čak srebro i zlato. I kako prodiru u kožu dok plivamo, minerali i elementi u tragovima pokreću brojne pozitivne procese u organizmu. Poznato je, primjerice, da more povećava vlažnost kože i pomlađuje ju. Brojna istraživanja Instituta za istraživanje mora Aqua Maris pokazuju da more ima antiseptični, antibakterijski i antivirusni učinak, zbog čega se koristi i terapiji dišnih puteva inhaliranjem i ispiranjem morskom vodom te održavanje sluznice nosa i ždrijela zdravom. Magnezij povoljno djeluje na živčani sustav, natrij uspostavlja ravnotežu tjelesnih tekućina, a kalcij jača kosti. Dok plivamo, ili skakućemo za loptom u plićaku, minerali pomažu i u razbijanju potkožnih naslaga celulita, a istodobno jačamo i najvažnije mišiće: one koji su aktivni dok se smijemo od srca.

Bogata tradicija
Smatra se da je otac zapadnjačke medicine, grčki liječnik Hipokrat, među prvima uvidio da morska voda ljekovito djeluje na kožu i čovjekov organizam, jer smanjuje upale, ubrzava zacjeljivanje rana te ublažava bolove ako čovjek ima problema s bolnim mišićima i kostima. Grčki filozof Platon bio je uvjeren da more „ispire sve tegobe“, a grčki pjesnik Euripid pjevao je da „more vraća zdravlje“ čovjeku. Upravo su Grci, a kasnije i Rimljani, prvi počeli graditi termalne kupke na obalama Sredozemlja i Atlantika, s kojima se uvriježio običaj odlaska u lječilišta uz more, kao preteča današnji centara za talasoterapiju.
Na tim je temeljima liječnik Claude De la Bonnardiere, iz Arcachona u Akvitaniji, 1867. osmislio sustav liječenja morskom vodom, ili talasoterapiju. Za popularizaciju talasoterapije zaslužan je, pak, Rene Quinton, koji je formulirao vodenu otopinu temeljenu na morskoj vodi, a zanimljivo je da najpoznatija hrvatska lječilišta - ono u Opatiji i ono u Crikvenici, imaju čak 125 godina bogatu tradiciju.
Talasoterapija predstavlja liječenje grijanom morskom vodom (oko 37 stupnjeva), s ciljem pomlađivanja kože, odstranjivanja mrtvih stanica s gornjeg sloja kože, obogaćivanja kože mineralima i odstranjivanja otrovnih tvari iz organizma. Kako se morska voda ne može umjetno proizvesti, niti održavati u izvornom stanju dulje od 24 sata, terapija se može provoditi jedino blizu mora, pri čemu se koristi more izvađeno dalje od obale, koje se pročišćava, a ponekad i alge i blato izvučeni iz mora. U liječenju se primjenjuje masaža, vježbanje, ili tretman oblozima, što određuje liječnik specijalist, ovisno o individualnim potrebama, no mnogo toga možete provoditi i sami za boravka na plaži.
Sigurno vježbanje
Na primjer: učinak hidromasaže, koja se u lječilištu provodi u kadi ili u bazenu, tako da se mlaz vode usmjerava prema ramenima, prsnom košu, trbuhu, udovima i zdjelici, da bi se omogućilo opuštanje mišića i potaknula cirkulacija, na plaži možete postići ako ležite u plićaku dok vam tijelo zapljuskuju valovi, ili tako da otplivate u dubinu i vrtite se u krug. Hidrokinezioterapija podrazumijeva vježbanje u vodi, koje je puno zahtjevnije od vježbanja na zraku, jer voda pruža 12 puta veći otpor od zraka. S druge strane, u vodi nema opasnosti od padova i ozljeda, što je korisno za ljude s bolnim zglobovima i krhkim kostima. Želite li vježbati na plaži, otplivajte u dublje gdje još možete dodirnuti nogama dno, pa trčkarajte i skakućite.
Oblozi od algi i morskog blata koriste se za uklanjanje mrtvih stanica, mrlja na koži i toksina, te prevenciju celulita i strija. Pozitivno djeluju na reumu i osteoartritis, te poboljšavaju krvotok, pa nećete pogriješiti ako klincima na plaži dozvolite da vam ukopaju noge u blato, ili da vas blago istrljaju vrlo sitnim pijeskom.
Ljekoviti učinak mora, među ostalim, proizlazi i iz očuvane prirode i čistoće. Ispitivanja koja provodi Europska komisija za ispitivanje kakvoće mora, i nedavno su pokazala da se Jadransko more i dalje drugo najčišće more u Europi, a među više od 22.000 ispitanih kupališnih voda, one na hrvatskoj obali Jadrana u samom su vrhu ljestvice, odmah nakon ciparskih. Hrvatske plaže dobile su visokih 98,6 posto savršenih uzoraka, ispred Malte, Grčke i Irske. To je, bez sumnje, potvrda da oni koji izaberu Jadransko more i hrvatsku obalu kao lijek sigurno neće pogriješiti. Pogotovo kada se svemu nabrojanom pribroje blaga mediteranska klima, te bogatstvo zdrave hrane i prehrana bogata povrćem i voćem koja također djeluje ljekovito na organizam.

Autorica: Marijana Matković
Komentiraj članak: